HomePodnikáníRusové a Ukrajinci vlastní tisíce společností

Rusové a Ukrajinci vlastní tisíce společností

Ruští a ukrajinští podnikatelé patří do top 15 nejčastějších zahraničních vlastníků slovenských firem. Celkem vlastní na Slovensku 3284 společností. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun&Bradstreet.

„Aktivnější na našem trhu jsou Ukrajinci, kteří zde vlastní 2174 firem s objemem základního kapitálu přes 40 milionů eur. Podnikatelé z Ruska na Slovensku ovládají 1110 subjektů s kumulovaným jměním přesahujícím hranici 70 milionů eur,“ přiblížila analytička Dun&Bradstreet Petra. Ukrajině patří aktuálně 5. příčka v žebříčku nejčastějších zahraničních vlastníků našich společností, Rusku zase 11. příčka.

Podle analýzy podnikatelé z těchto zemí nejčastěji ovládají společnosti, jejichž roční obrat nepřesahuje jeden milion eur a počet zaměstnanců buď není veřejně dostupný, nebo mají tyto firmy nejvýše dva zaměstnance. V případě Ruska na Slovensku evidujeme 156 firem s maximálně dvěma pracovníky, u 898 firem se počet zaměstnanců nedá z oficiálních dat zjistit. V případě Ukrajiny je registrováno 334 subjektů s nejnižším počtem zaměstnanců, u 1714 firmách není jejich počet veřejně dostupný.

Z analýzy zároveň vyplývá, že nejvíce tamních podnikatelů ovládá naše firmy sídlící v Bratislavském kraji, kde mají Rusové 691 a Ukrajinci 1026 firem. Nejvíce ruských a ukrajinských podnikatelů u nás podniká ve stejném segmentu. Do top trojice segmentů patří velkoobchod, maloobchod, opravy a údržba, ve kterém podniká 276 ruských a 428 ukrajinských firem, administrativními a podpůrnými činnostmi se zabývá 203 ruských a 374 ukrajinských firem a v segmentu profesní, vědecké a technické činnosti se angažuje 200 ruských a 3 firem.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články