HomePodnikáníČínský výrobní sektor se v únoru nečekaně vrátil k růstu

Čínský výrobní sektor se v únoru nečekaně vrátil k růstu

Čínský výrobní sektor se v únoru nečekaně vrátil k růstu díky novým objednávkám. Ale riziko jeho poklesu stále přetrvává a vliv ruské invaze na Ukrajině se teprve projeví. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnily čínský národní statistického úřadu a společnost Caixin.

Podle průzkumu statistického úřadu se index nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru v Číně v únoru zvýšil na 50,2 bodu z lednových 50,1 bodu, zatímco analytici odhadovali, že klesne na 49,9 bodu. Hodnota indexu se tak mírně vzdálila od zlomové hranice 50 bodů, která odděluje růst daného odvětví od jeho poklesu.

Zotavování čínské ekonomiky z pandemie onemocnění COVID-19 se v létě 2021 začalo zpomalovat v důsledku dluhové krize v sektoru nemovitostí a přísných opatření na omezení šíření nové vlny koronaviru, který zasáhl spotřebitelskou důvěru a výdaje. Vláda se zavázala stabilizovat oživení hospodářství v roce 2022 a pozornost se nyní soustřeďuje na Národní lidový kongres, jehož zasedání začíná 5. března.

Invaze ruské armády na Ukrajinu mezitím pravděpodobně povede k překážkám v globálním dodavatelem řetězci, což čínským továrnám ztíží situaci.

Pozitivní však je, že nové objednávky v únoru vzrostly, poprvé od srpna 2021, protože poptávka se zlepšila po oslavách nového lunárního roku v únoru. Růst produkce se ale zpomalil, přičemž příslušný dílčí index klesl na 50,4 z 50,9 bodu v lednu.

I společnost Caixin, která mapuje situace v menších soukromých firmách, zveřejnila výsledky svého průzkumu, které ukázaly, že PMI výrobního sektoru v únoru stoupl na 50,4 z lednových 49,1 bodu. Tento výsledek překonal odhady ekonomů, kteří očekávali, že dosáhne jen 49,5 bodu.

Důvodem rozdílů v hodnotách oficiálního indexu a indexu soukromé společnosti Caixin je fakt, že zatímco čínský statistický úřad oslovuje zejména velké státní firmy, Caixin provádí průzkum ve středních a malých podnicích.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články