HomeFinancePřistálo letadlo s palivem pro jaderné elektrárny

Přistálo letadlo s palivem pro jaderné elektrárny

Na bratislavském letišti v úterý přistálo letadlo s palivem pro atomové elektrárny Mochovce a Jaslovské Bohunice. V úterý o tom informovalo Ministerstvo hospodářství (MH) SR. Slovensko se tak zajišťuje proti možným problémům s dodávkami paliva z Ruska v souvislosti se sankcemi za invazi na Ukrajině.

„Po plynu a ropě má slovenské hospodářství pojištěný další energonosič. Jsem rád, že jsme to logisticky zvládli a děkuji i ministerstvům zahraničí a dopravy za skvělou koordinaci při řešení povolení,“ uvedl ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

Přestože Slovensko uzavřelo vzdušný prostor pro ruské lety, v tomto případě byla v souladu s platnými předpisy využita výjimka, kterou lze uplatnit v případě humanitární pomoci a jaderného paliva. MH SR spolupracovalo na této akci is polskou ministryní pro energetiku Annou Moskwou. Sulík zároveň ujistil, že Slovenské elektrárny mají v současnosti dostatek jaderného paliva.

Na jaké časové období se „dostatek“ jaderného paliva vztahuje, resort neupřesnil. „Z bezpečnostních důvodů není možné poskytnout podrobnější informace, než jsme uvedli v tiskové zprávě. Můžeme jen dodat, že šlo o dlouhodobě plánovanou dodávku a že resort hospodářství stejně jako u plynu iu jaderného paliva pracuje na diverzifikaci dodávek,“ uvedla mluvčí MH Katarína Matejková.

Pro provoz jednoho bloku jaderné elektrárny typu VVER 440 podle Slovenských elektráren (SE) je třeba sedm až devět tun uranového paliva ročně. To znamená, že spotřeba jaderného paliva je v současnosti na Slovensku od 28 do 36 tun. Kolik paliva přivezl ruský IL 76 do Bratislavy, není známo. Nosnost tohoto stroje je od 30 do 60 tun nákladu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články