HomeInvesticeRůst aktivity ve výrobním sektoru eurozóny se v únoru zpomalil

Růst aktivity ve výrobním sektoru eurozóny se v únoru zpomalil

Tempo růstu aktivity ve výrobním sektoru eurozóny se v únoru zpomalilo o něco více, než naznačil předběžný odhad, ale stále zůstalo poměrně vysoké. Vyplývá to ze zpřesněných výsledků průzkumu společnosti IHS Markit.

Podle konečných údajů Markit index nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru eurozóny se v únoru snížil na 58,2 bodu, a ne na 58,4 bodu, z lednových 58,7 bodu.

Hodnota indexu se však udržela vysoko nad zlomovou hranicí 50 bodů, která odděluje růst aktivity v daném odvětví od jeho poklesu.

Markit přitom zaznamenal několik pozitivnějších signálů, zvláště růst produkce i nových objednávek nabraly po lednovém zlepšení další dynamiku. Během měsíce se vyskytlo také méně zpoždění dodávek. Přesto čelí toto odvětví stále problémům. Tempo růstu vstupních nákladů i výstupních cen se sice v únoru mírně zpomalilo, stále však patřil mezi nejrychlejší v historii.

Pokud jde o jednotlivé země euroregionu, nejvyšší PMI výrobního sektoru zaznamenalo v únoru Nizozemsko, a to 60,6 bodu, což je jeho tříměsíční maximum. Následovaly Německo s 58,4 bodu (58,5 bodu při rychlém odhadu), což je nejméně za dva měsíce, a Rakousko s 58,4 bodu (tříměsíční minimum). V případě Itálie zůstal únorový PMI na lednové úrovni 58,3 bodu a nezměnil se ani v Irsku, kde zůstal na 57,8 bodu (11měsíční minimum). V Řecku klesl na sedmiměsíční minimum 57,8 bodu, ale ve Francii dosáhl šestiměsíčního maxima 57,2 bodu (57,6 bodu při rychlém odhadu) a španělský PMI na úrovni 56,9 bodu je nejvyšší za tři měsíce.

Růst zaměstnanosti byl stabilní a zásoby rostly o něco slabším tempem.

Joe Hayes, ekonom IHS Markit, po zveřejnění výsledků konstatoval, že i přes pokles PMI lze únor považovat za převážně pozitivní pro výrobní sektor eurozóny. Poptávka po zboží měla stoupající tendenci a základní podmínky prodeje se zlepšily, protože Evropa se již dostávala z další vlny pandemie způsobené variantou omikron a firmy zintenzivnily snahy o obnovu.

Dalším pozitivním krokem byl ukazatel dodacích lhůt, který v únoru dosáhl nejvyšší úrovně od začátku loňského roku, ale konflikt na Ukrajině, kterou napadlo v Rusko, to může změnit. Inflace zůstala „extrémně horká“, přičemž firmy přenášejí vyšší náklady na své klienty.

TASR o tom informuje na základě zprávy IHS Markit.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články