HomeInvesticeStátní rozpočet se v únoru propadl do schodku 680,4 milionu

Státní rozpočet se v únoru propadl do schodku 680,4 milionu

Po lednovém přebytku ve výši 123 milionů eur vykázal státní rozpočet ke konci února schodek 680,4 milionu eur. Přesto jde oproti stejnému období loňského roku, kdy schodek dosáhl výše téměř 1,2 miliardy eur, o zlepšení hospodaření o téměř půl milionu eur. O bilanci státního rozpočtu v úterý informovalo Ministerstvo financí (MF) SR na své internetové stránce.

„Příjmy státního rozpočtu byly oproti stejnému období loňského roku vyšší o 537,1 milionu eur, výdaje se meziročně zvýšily o 38,2 milionu eur,“ přiblížilo MF. Na příjmy měl vliv zejména vyšší výběr daní, a to meziročně o 522,1 milionu eur. Výdajovou stranu ovlivnil mimo jiné i meziroční nárůst výdajů na obsluhu státního dluhu o 52 milionů eur.

Pozitivní vývoj MF zaznamenalo při dani z přidané hodnoty (DPH) ve výši 340,8 milionu eur, při dani z příjmů právnických osob ve výši 70,6 milionu eur, při spotřebních daních ve výši 43,5 milionu eur, ale například i při daních z používání zboží az povolení k výkonu činnosti ve výši 43,2 milionu eur.

Na výdajové straně státního rozpočtu se kromě obsluhy dluhu zvýšily výdaje související s čerpáním eurofondů, a to o osm milionů eur. Meziroční nárůst výdajů na spolufinancování společných programů SR a EU činil 6,8 milionu eur, ale platba do rozpočtu EU zaznamenala meziroční pokles o 76,4 milionu eur. Čerpání dalších výdajů státního rozpočtu meziročně vzrostlo o 47,4 milionu eur.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články