HomeRady a NávodyBBC: Černé pondělí ruské ekonomiky

BBC: Černé pondělí ruské ekonomiky

Pondělí, jak již bylo jasné o víkendu, se pro ruský finanční systém stal opravdu černým dnem, napsala ruská redakce BBC na svém webu a poukázala na rekordní oslabení rublu, zvýšení klíčové sazby centrální banky a uložení povinnosti vývozcům prodávat devizové příjmy.
Pád rublu
Ranní obchodování na moskevské burze (od sedmé ráno) zrušili. Když se v deset přece jen začalo obchodovat, kurz dolaru vystoupil na úroveň 117,8 rublu a eura na 132,9. Jsou to historické rekordy. Něco takového se nedělo ani za krize v roce 2008, ani po anexe Krymu v roce 2014. V bankovních aplikacích se od neděle nabízí nákup deviz podle astronomického kurzu: za euro nyní chtějí 150 rublů, za dolar 140.

Proč se tak stalo? V neděli byly proti ruské centrální bance zavedeny vražedné sankce. Asi polovičku jejích aktiv a mezinárodních rezerv (prostředků, které centrální banka stejně jako jiné národní banky má v zahraničních aktivech pro případ „černého dne“) se rozhodli zmrazit. Z těchto rezerv centrální banka podporovala rubl v posledních dnech tím, že prodávala „své“ dolary na trhu. Nyní si musí hledat jiné zdroje.

O víkendu proti Rusku vyhlásily i další tvrdé sankce, jako je faktické uzavření vzdušného prostoru, odvolání pronajatých letadel, odpojení jednotlivých bank od mezinárodního platebního systému SWIFT. S tímto nákladem trh přišel k pondělí – a není divu, že se rubl zhroutil.

Centrální banka zvýšila klíčovou sazbu na 20 procent
Jedná se o další rekord (od roku 2013, kdy se sazba stala pro centrální banku v zásadě hlavním ukazatelem), což vůbec netěší. Žádná centrální banka – navzdory obvyklým představám – nemá mnoho mechanismů pomoci národní měně a celému systému.

BBC: Černé pondělí ruské ekonomiky

Aby zabránili situaci, že se střadatelé hromadně vrhnou na banky, aby si vybrali peníze, což je nebezpečné pro celý systém, byl regulátor nucen zvýšit sazby. To činí úspory v rublech trošku přitažlivějšími a celkově ochlazuje trh. Je pravidlem, že sazby pro úvěry a depozity následují klíčovou sazbu s mírným zpožděním několika týdnů. Ale teď nastala zvláštní situace a zpoždění bude nejspíš menší.

Vývozcům uložili povinnost prodávat devizové příjmy
Ne všechny, ale 80 procent. Je důležité chápat, že ji nemají předat, ale prodat – tedy vyměnit za rubly. Toto opatření centrální banka také zavedla na podporu ruské měny.

Při nynějších cenách ropy (zatím není důvod si myslet, že klesnou – spíše stoupnou) budou prodávat kolem 55-60 miliard dolarů měsíčně. Samozřejmě nevíme, kolik deviz prodala centrální banka na podporu rublu, ale nejspíš jsou tyto hodnoty srovnatelné. Na stabilizaci trhu v příštích týdnech by to mělo stačit, domnívá se ředitel pro investice společnosti Loko-Invest Dmitrij Polevoj.

Je důležité chápat, že se jedná o skutečně závažná, ale ne bezprecedentní opatření. Prodej části devizových příjmů byl povinen až do roku 2007. Kromě toho do loňského června byli vývozci povinni převádět devizové příjmy do Ruska a mít je zde (nemuseli je prodávat, ale držet v zahraniční měně).

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články