HomeFinanceČínští dovozci pozastavují nákupy ruského uhlí, mají problém s financováním

Čínští dovozci pozastavují nákupy ruského uhlí, mají problém s financováním

Čínští obchodníci začali zastavovat dovoz uhlí z Ruska, protože mají problém se zafinancováním kontraktů ze strany domácích bank. Důvodem jsou obavy institucí z možných sankcí po invazi Ruska na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Ceny uhlí od ostatních velkých exportérů jako Indonésie, Austrálie a Jižní Afrika zaznamenaly tento týden prudký růst, přičemž referenční cena uhlí v australském přístavu Newcastle vzrostla v pondělí (28. 2.) o 15 % na rekordních 274,50 USD (24 ) za tunu. Trhy tak reagovaly na útok Ruska na Ukrajinu koncem minulého týdne a následné koordinované sankce západních států vůči Ruské federaci.

Čína je největším dovozcem ruského uhlí. V loňském roce koupila od Ruska více než 50 milionů tun suroviny v hodnotě přibližně 7,4 miliardy USD. Rusko se na celkovém čínském dovozu uhlí podílí zhruba 15 %, přičemž je druhým největším dodavatelem uhlí do Číny po Indonésii.

„Po sankcích vůči Rusku souvisejících s mezinárodním platebním systémem SWIFT většina bank pozastavila vydávání akreditivů. Jelikož téměř všechny kontrakty jsou v dolarech, nemáme jako platby zrealizovat,“ řekl jeden z čínských obchodníků v souvislosti s dovozem uhlí z Ruska. Další dovozci v současnosti jednají s ruskými exportéry o tom, že by platby poprvé provedly v čínské měně.

„Čekáme na jejich odpověď. Obchody jsou momentálně pozastaveny,“ řekl další z obchodníků, který ruské uhlí dováží pravidelně po železnici směřující z Ruska do severovýchodní Číny.

Evropská unie a Spojené státy spolu s dalšími západními partnery oznámily o víkendu, že vůči Rusku zavádějí za jeho invazi na Ukrajinu rozsáhlé sankce. Jejich součástí je i vyloučení několika ruských bank ze systému mezibankovních plateb SWIFT. To znamená odstřihnutí bank od mezinárodního finančního systému.

Čínští dovozci tak momentálně vyčkávají. Nemusí ani příliš spěchat, protože Čína má zatím dostatečné zásoby a navíc končící zima by měla poptávku postupně snižovat. Delší období výpadku v dovozu ruského uhlí by už však čínským firmám mohlo způsobit problémy vzhledem k tomu, že Peking nadále trvá na zákazu dovozu uhlí z Austrálie a největší dodavatel, Indonésie, zavedl na komoditu nové exportní limity.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články