Ruská měna rubl v úterý na začátku obchodování v Moskvě smazala část z velkých ztrát z předchozího dne. Díky obchodování na domácím trhu se rubl drží nad rekordním minimem, ale na zahraničních trzích zůstal pod tlakem tvrdých sankcí Západu.
Ruská měna našla určitou podporu poté, co úřady v Moskvě nařídily exportujícím společnostem, mezi nimiž jsou někteří z největších světových producentů energií od Gazpromu po Rosněfť, aby prodali 80 % svých devizových výnosů na ruském trhu, protože schopnost centrální banky intervenovat na devizových trzích je pro sankce omezena.
Kurz ruské měny se v Moskvě do 9:07 SEČ zvýšil oproti dolaru o 3,3% na 91,49 RUB/USD a oproti euru stoupl o 3,4% na 102,40 RUB/EUR.
Na platformě elektronického obchodování EBS však dosáhl 103 rublů za dolar, ale i to stále je vzdáleno od historického minima 120 RUB/USD v pondělí (28. 2.).
Rubl se propadl po začátku ruské invaze na Ukrajinu, v jednom bodě ztratil třetinu své hodnoty, ale nouzové zvýšení úrokových sazeb ruské centrální banky a další opatření, která přijala, jej pomohly stabilizovat.
Slabý rubl zasáhne životní úroveň v Rusku a rozdmýchá již tak vysokou inflaci. Očekává se také, že západní sankce způsobí nedostatek základního zboží.
Institut mezinárodních financí (IIF), obchodní skupina zastupující velké banky, také varovala, že je mimořádně pravděpodobné, že Rusko nesplatí své zahraniční dluhy a jeho ekonomika letos utrpí dvouciferný pokles po nových represivních opatřeních Západu.
Obchodování s akciemi na moskevské burze je v úterý již druhý den pozastaveno poté, co trh od poloviny února zasáhly prudké výprodeje.
TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.